Vlade i ministarstva spoljnih poslova Luksemburga, Njemačke, Švajcarske, Danske, Turske i još nekoliko država, upoznate su minulih dana o pripremama koje crnogorska vlast vrši kako bi 30. avgusta na parlamentarnim izborima u Crnoj Gori nezakonito glasali i crnogorski državljani koji imaju prebivalište odnosno stalni boravak u tim zemljama.

NVO “Crnogorski otadžbinski pokret” (COP) ostvarila je ovim povodom komunikaciju i sa nekim ambasadama pomenutih zemalja, tokom koje su, kažu, stigle čvrste garancije da će svako nezakonito djelovanje onih koji imaju prebivalište u tim državama u vezi sa crnogorskim parlamentarnim izborima biti strogo sankcionisano.
Iz ove NVO ističu da raspolažu spiskovima birača koji su do sada nezakonito glasali organizovano dolazeći iz dijaspore, a najviše takvih je u biračkim spiskovima u Baru, Plavu, Gusinju i Rožajama. Ti spiskovi, kako kažu, dostavljeni su zemljama u kojima ovi nezakonito upisani “birači” imaju stalno nastanjenje.
Prema MUP-u Crne Gore ovih dana ista NVO uputiće zahtjev za oduzimanje crnogorskog državljanstva onim licima koji žive na Kosovu i Metohiji, gdje su takođe upisani kao “državljani” i ostvaruju duplo biračko pravo. Takvih je najviše iz opštine Peć, a prema podacima do koji je došao “COP”, pretežno su nastanjeni u tamošnjem selu Vitomirica, i ima ih nekoliko hiljada.
Podsjetimo, 2016. i 2018. godine mediji su dokumentovali kupovinu glasova u korist Demokratske partije socijalista u Baru, gdje su upravo glasači koji su nezakonito ostvarivali biračko pravo, za novac glasali partiju Mila Đukanovića. U OO DPS Bar, gdje je sve vrijeme bio i aktuelni potpredsjednik Skupštine Branimir Gvozdenović, za svaki glas “birača” iz dijaspore je na parlamentarnim izborima 2016. isplaćivan iznos od 250 do 450 evra.
O tome su veoma jasno svjedočili sami glasači iz dijaspore, pošto su ih aktivisti Demokratskog fronta na dan izbora svraćali u svoje prostorije, na njihovom putu do prostorija DPS-a u Baru, budući da su ova dva politička subjekta u opštinskoj zgradi u neposrednom susjedstvu, odnosno tik jedni do drugih. Kupljeni glasači DPS-a, podsjetimo, pričali su i novinaru, koji se predstavljao kao funkcioner DPS-a, do detalja ko ih je zvao iz DPS-a, ko im je obećao novac, koliko novca, a većina njih je pokazivala kao dokaz i fotografiju glasačkog listića sa zaokruženim rednim brojem pod kojim je bila Đukanovićeva partija.
Svi ti dokazi predati su nadležnom Tužilaštvu i Upravi policije, ali iz tih institucija nisu našli za shodno da se umiješaju u svoj posao i odgovorne privedu pravdi.
izvor: Barski portal